A raktárautomatizálás kérdései – megválaszolva!

A raktárautomatizálás kérdései – megválaszolva!

2022-ben a vállalkozások 80%-a még mindig semmilyen formában nem használja a raktárautomatizálás megoldásait – hiszen nézetük szerint a kockázat és a költségek túl nagyok, ami akadályokat teremt. Viszont előremutató jel, hogy egyre több vállalkozás érzi magát érettnek rá. Mi pedig ilyenkor azt javasoljuk, hogy lépd meg a robotizálást, ellenben sokat veszíthetsz.

Napjainkban a robotika és az emberekkel együttműködő mesterséges intelligencia technológia már nem csak a sci-fi filmek valósága. A raktározási ágazat számára ez a jelen, és nem sokára normává válhatnak a teljesen autonóm gyárak, új lehetőségeket teremtve a programozók, technikusok, mérnökök és gyári, raktári alkalmazottak számára.

Néhány kulcskérdésen keresztül bemutatjuk, hogyan néz ki pontosan az automatizált raktár, valamint mindent, amit tudnod kell, mielőtt bevezetnéd ezt a saját vállalkozásodba.

Hogyan néz ki a robotraktár?

A raktárautomatizálás a raktáron belüli és kívüli munkafolyamatok automatikussá tétele. Értjük ez alatt a fizikai és robotautomatizálást, és a kézi munkákat helyettesítő szoftvereket, hiszen a folyamat számos különféle technológiát foglal magában. Lehet ez a szortírozó rendszer robotizálása, a komissiózás automatizálása, robot targonca flotta felépítése – a robotintegrátor raktárra szabott megoldása valóban a vállalkozást szolgálja ki.

A robotintegrátor összekapcsolt hálózatot alakít ki, amely flottul működik. Ahelyett, hogy egyetlen elem hajtaná végre a folyamat minden lépését, a különböző robotok önállóan működnek, mielőtt más szoftverekkel vagy robotelemekkel csatlakoznak a következő lépéshez. Pontosan ugyanaz a módszer, mint egy munkaigényes raktárban, a legfontosabb különbség az, hogy a raktárautomatizálás szünet nélkül, csekély kockázattal és költségcsökkentés mellett üzemel.

Milyen költségekkel jár a raktárautomatizálás?

Még mindig gyakori, hogy a vállalatok az automatizált raktárakat olyan luxusnak tekintik, amelyet nem engedhetnek meg maguknak. A technológiát túl bonyolultnak és speciálisnak tartják, ezért úgy vélik, kizárólag raktáróriásoknak lehet ez megtérülő befektetés. Ezt a gondolkodásmódot leginkább a nagyberuházások korszaka alakította ki, azért, mert a korai szolgáltatók nem voltak képesek megfizethető megoldásokat kínálni.

A valóság az, hogy az elmúlt 5 évben az átlagos AMR vagy AGV robot ára a felére esett, és még tovább csökken, ha összehasonlítjuk a jelenlegi munkaerőköltséggel. A kereslet növekedésével a gazdaságosabb raktárautomatizálás iránti igény is nő, így az egyre megfizethetőbbé és hozzáférhetőbbé válik.

A teljesítmény, a raktár típusa, a tárolási beállítások és a humán munkaerő mind meghatározza, hogy milyen munkafolyamatok automatizálására van elsősorban szükség. És ez szabja meg a költségkeretet is. A projekt kezdetekor kevesen fognak bele egy teljes automatizálási beruházásba, a legtöbben szakaszolt megközelítést választanak, kezdve minimális infrastrukturális változtatásokkal. Ha azt hiszed, túl kicsi vagy a robotizációhoz, keress meg minket, mert akik már meglépték, elsőre ők is ugyanígy gondolkodtak.

Hogyan befolyásolja az automatizálás a raktár elrendezését?

Sokféle megoldásban gondolkodhatunk, de a végleges stratégia attól függ, mire van szüksége a vállalkozásnak. Lehet szó teljesen autonóm targoncákról, amelyek nehéz raklapokat emelnek, vagy kisebb G2P robotokról, amelyek a termékeket szállítják a komissiózó állomásokra. Ez a kettő már-más elrendezést igényel. Míg egyes robotmozgások, például a raklap egyik helyről a másikra szállítása egyszerűbb, vannak bonyolultabbak, amelyek eltérő rácselrendezést és integrációs megoldásokat igényelhetnek.

Nem minden vállalkozás élvezheti a rugalmas elrendezés luxusát, de a robotintegrátor feladata az egyedi igények kielégítése.

Szükség van humán munkaerőre az automatizálást követően is?

Reálisan nézve, a legtöbb vállalkozás mindig olyan progresszív intézkedéseket választ, amelyek segítik a humán munkaerőt, nem pedig ellehetetlenítik azt. Egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk is erről, így most csak néhány fókusz gondolatot emelnénk ki.

Az emberek nem ma kezdtek gépek mellett, gépekkel dolgozni – csak jelenleg ismét egy nagyobb változás előtt állunk. A raktárautomatizálás célja továbbra is a munkaigényesebb, monoton, piszkosabb, veszélyesebb feladatok elvégzése, vagyis a gyártósorok felszabadítása, hogy a humán munkaerő jobban ki tudja szolgálni a vállalkozás igényeit. Ahelyett, hogy leváltaná az alkalmazottakat, segít kipótolni a munkaerőhiányt, amellyel nem egy raktár, gyár, logisztikai központ szembesül napjainkban.

Növelheti-e a robotizálás a hatékonyságot?

Itt a valódi kérdés inkább az, hogy hogyan.

A közelmúltban végzett kutatások kimutatták, hogy a komissiózók az idejük 60%-át egyszerűen azzal töltik, hogy oda-vissza sétálnak a szalagok és a tároló polcok között. Egy automatizált raktár lehetővé teszi a vállalkozások számára az elvesztegetett idő visszanyerését, és hatékonyabb felhasználását. Hosszú séták nélkül a raktárosok az előttük álló munkákra koncentrálhatnak.

Nem csak időt spórol meg a robotizálás, de teret is – az AMR-alapú raktárautomatizálás átlagosan 30%-os helyet takarít meg. Olyan automatizált megoldásokat kínálunk, amely a raktár akár teljes belmagasságát képes kihasználni. Ezzel pedig költséget takarítunk meg, hiszen nem új raktár építésében, bérlésében kell gondolkodnia a vállalkozásnak, hanem a meglevő terület teljes kihasználásában.

Sőt, a rugalmas raktárautomatizálás lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy a humán munkaerő is hatékonyabb legyen. A felszabaduló munkások komolyabb, fontosabb feladatokat tudnak végezni, hogy a legtöbbet hozhassák ki képességeikből. Nagyon sok különböző szerepkörben dolgozhatnak a komissiózók a meglévő szerepeik mellett, legyen szó az árukezelésről és a visszaküldések válogatásáról, vagy a raktár karbantartásáról.

Hogyan automatizáljam a raktáramat?

A raktárautomatizálás sok stratégiai tervezést és előkészítést igényel, ami hosszadalmas, ezért fontos, hogy mihamarabb tedd meg az első lépést. Kezdetben a tervet kell készíteni a rendelkezésre álló büdzséről, fel kell sorakoztatnia azokat a problémákat, amelyre a robotizálás megoldást kínálhat, és ki kell jelölnie az elérendő célt. Mindebben pedig segít a robotintegrátor.

A raktárkezelési és automatizálási iparban szerzett több éves tapasztalatunkkal vállalkozásra szabott raktárautomatizálási terveket kínálunk minden méretű és iparági szereplő számára. A legmodernebb robotika és a meglévő infrastruktúrával való egyszerűsített integráció révén, 5 nemzetközi gyártóval együttműködve optimalizáljuk raktárad, felgyorsítjuk a teljesítést, és megfelelünk ügyfelei igényeinek most és a jövőben is.