robotika'24_galery (4)

Robotika ’24 – Ahogy mi láttuk

Nagy siker volt. A Normafa Rendezvényházban, 2024. szeptember 19-én rendeztük meg a Robotika ’24 konferenciát, amely Magyarország és a régió első és eddig egyetlen olyan szakmai eseménye, amely a robotikával és automatizálással foglalkozik az intralogisztikában. A tavalyi Robotika ’23 rendezvény folytatásaként megszervezett idei konferencia nem csak a raktárautomatizálás jövőjére hívta fel a figyelmet, hanem lehetőséget nyújtott a szakma kiváló nemzetközi és hazai szakértőinek arra, hogy megosszák egymással a tudásukat és a tapasztalataikat a legújabb technológiákról és fejlesztésekről. Az eseményre 110 résztvevő érkezett, akik 15 szakmai előadást és egy kerekasztal beszélgetést hallgathattak meg. A konferenciát egy kamarakiállítás tette teljessé, amelyen a korszerű megoldások szállítóinak szakértő képviselőivel személyesen is találkozhattak az érdeklődők.

Elvitte a víz – vagyis csak majdnem

Az eseményt eredetileg a Kopaszi-gáton található ÖbölHáz Rendezvényközpontban tartottuk volna, azonban a Duna várhatóan magas vízállása miatt, biztonsági okokból két nappal az esemény előtt át kellett költöztetnünk a Normafa Rendezvényházba. A Duna-menti látvány helyett így lett a Gyermekvasút, egykori nevén Úttörővasút végállomása a rendezvény meghatározó és megnyugtató környezete. A helyszínváltás menedzselése rengeteg munkával járt számunkra, de végül a rendezvényünk a hegytetőn zökkenőmentesen zajlott le.

Tudásátadás a kiállítók között

A konferencia kiállítóterében olyan vezető nemzetközi vállalatok mutatták be fejlesztéseiket, mint a Siemens, az OPEX, a HAI Robotics, a Bosch Rexroth, az Agilox, a Loadhog és a Reform Robotics. E cégek a legmodernebb takarítórobotokat, AMR-eket, robotkarokat és más innovatív logisztikai megoldásokat prezentáltak. A látogatók közvetlenül tapasztalhatták meg, hogy az automatizálás és a robotika miként formálhatja át a raktári, intralogisztikai műveleteket a hatékonyság növelése és a munkaerő terhelésének csökkentése érdekében​​.

Hazai és külföldi iparági szakértők a vetítővászon előtt

A Századvég üzletágvezetője, Dobos Balázs a konferencia nyitóelőadásában rámutatott, hogy azok a cégek, akik az elmúlt években már elkezdték az automatizálás és a robotizálás fejlesztéseit, idén és jövőre is folytatni fogják a beruházásokat. Ez egy olyan pozitív trend, amely tükrözi a globális automatizálási piac növekvő lendületét és fontosságát. Erre reflektált sok előadó is, köztük a Magyar Posta Csomaglogisztikai Technológiai és Termékmenedzsment Igazgatóságának igazgatója, Panyi Mihály is, aki az MPL közelmúltbeli és jövőbeni fejlesztéseiről és eredményeiről beszélt.

Nemcsak itthoni szakértők fogadták el előadói felkérésünket, de külföldi partnereink közül is érkeztek hozzánk kiállítók és előadók. A raktárautomatizáció terén világszintű megoldásokat nyújtó amerikai OPEX egyik nagytudású, tapasztalt szakembere, a magyar gyökerekkel is rendelkező Charlie Betau előadásában hangsúlyozta, hogy a cég 50 éves családi hagyományokra épít, és ennek szellemében addig biztosítanak támogatást és alkatrészellátást egy OPEX berendezéshez, amíg azt az ügyfél használni kívánja. Szinte minden főbb alkatrészt az OPEX maga gyárt, így képes karbantartási szolgáltatás nyújtására termékei teljes élettartama alatt.

Másik partnerünk, a HAI Robotics képviseletében Sean Wang a cég vegyes tárolási megoldásaira fókuszált az előadásában. Ügyféligénytől függően lehetőség van papírdobozok és műanyagládák vegyes alkalmazására a HAI Robotics rendszerében. E rugalmasság különösen fontos azoknak a vállalatoknak, amelyek változatos termékportfólióval rendelkeznek.

Akiben pedig felmerült a kérdés, hogy ilyen komoly léptékű beruházást miként lehet akár utólag is anyagilag megtámogatni, annak a válasz meg is érkezett a Deloitte K+F és Állami támogatások üzletágának igazgatója, Horváth Roland előadásából.

Előretör az interlogisztika

Az eseményen kiemelten fontos bejelentés is elhangzott: a közelmúltban megállapodást kötöttünk a dán Capra Robotics interlogisztikai (épületek közötti) megoldásainak forgalmazásáról. Kollégánk, Kazi János kiemelt ügyfélmenedzserünk szakmai előadásában mutatta be a vállalat legújabb megoldásait, amelyeket elsősorban a feldolgozóipar vállalkozásainak ajánlunk.

Intralogisztikai robotika és jövőbeli kilátások

A Robotika ’24 egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy az intralogisztikai robotika és automatizálás terén olyan megoldások érhetők el, amelyeket nem csupán a nagy vállalatok képesek megvásárolni. A kisebb és közepes méretű vállalkozások is profitálhatnak ezekből a fejlesztésekből, legyen szó autonóm komissiózásról, raktári anyagmozgatásról a robottargoncák felhasználásával, vagy akár raklapos tárolásról és robottal megvalósított takarításról.

A Robotika ’24 konferencia a magyar intralogisztikai robotika és automatizálás újabb mérföldköve, egy olyan esemény, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a raktározás jövőjét az automatizáció és robotizáció határozza meg. Az esemény szakmai és gyakorlati betekintést nyújtott abba, miként lehet a technológiai fejlődést hatékonyan alkalmazni a logisztikai láncok optimalizálásában. A rendkívül pozitív visszajelzésekből is kiolvasható, hogy az idei konferencia kiemelkedően sikeres volt, ami megerősít bennünket abban, hogy a jövő raktárának a korszaka itt és most elkezdődött.

Köszönjük a remek előadásokat, a szakmai beszélgetéseket és a részvételt! Találkozzunk a Robotika ’25-ön!