A robotizálás felsorolhatatlanul sok előnyét élvezhetik azok, akik már belevágtak a folyamatba – sőt, lehet, hogy már meg is térült a befektetés. Például az Amazon az automatizált ellátási lánc és raktári megoldások egyik úttörőjének számít. A fejlesztés akkorát lendített a vállalaton, hogy a világ e-kereskedelmi óriásává tudott válni, komoly piacvezető szereppel: 2019-ben 280,5 milliárd USD éves bevételt generált. És ez még a nagy online rendelési hullám előtti év…
6 szemponton keresztül mutatjuk be, miért fontos, hogy meglépd a robotizálást, amint készen áll rá a céged.
1. A munkaerőköltségek csökkentése
A 3PL Central szerint a 3PL raktárak közel 73%-ának ugrottak meg a munkaerőköltségei 2021-ben. Ezen felül a vállalkozások ingadozó raktári munkaerő-igénnyel is találkoznak, amely akár napról napra, akár hétről hétre jelentősen változhat. Ez az akadály különösen szembetűnő az e-kereskedelmi ágazatban, ahol a rendelési igények nagyban befolyásolják a munkavégzést. Az ágazat jellemzően teljes munkaidős alkalmazottakat foglalkoztat, a csúcsidőszakokban (pl.: Karácsony előtt) pedig alkalmi munkaerővel erősítik meg a csapatot. A járvány azonban világszerte súlyosbította a munkaerőhiányt és nagyban megváltoztatta a piacot.
A humán munkaerő alternatívájaként a szektor főbb szereplői a robotizálás felé tették meg első lépéseiket. Több vállalkozás számára az automatizálási megoldások sikeresen fedezték a növekvő hiányt, és jelentősen csökkentették a munkaerőköltségeket. A jelenleg is foglalkoztatott alkalmazottakat pedig más, komolyabb feladatok végzésére tudták átszervezni. Ezek együtt nagymértékben növelik a termelékenységet.
2. Az ügyfelek megtartása profi szolgáltatással
A vevői igények kiszámíthatatlansága és a fogyasztók minél gyorsabb (napjainkban már aznapi) szállításra vonatkozó igényének fényében a logisztikai központok, raktárak egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe. Ezen túlmenően, mivel a munkaerőhiány és az esetleges bezárások továbbra is hatalmas fenyegetést jelentenek a teljesítésre, a vállalkozásoknak a lehető leghamarabb automatizálási megoldásokat kell alkalmazniuk, hogy megerősítsék működésüket, biztosítsák az üzleti rugalmasságot, és ami a legfontosabb, ne veszítsék el ügyfeleik lojalitását sem.
2020 februárjában a Geek+ a Nike egy kisebb ellátási központját automatizálta és több mint 200 komissiózó robotot telepített a cég japán raktárába. Az intelligens robotok közvetlenül a raktári dolgozókhoz viszik a termékeket és csomagokat, csökkentve a fizikai terhelést és a költségeket, miközben növelik a komissiózási hatékonyságot. A Geek+ robotokkal a Nike japán vásárlói már élvezhetik az aznapi kiszállítás előnyeit.
3. Minél hamarabb kezdjük, annál hamarabb tökéletesedik a rendszer
Az IA Analysis interjúi szerint a G2P (goods-to-person) megoldások értékelése ritkán fekete-fehér, hiszen számos tényezőt kell figyelembe venni. Minél hamarabb indul el a tervezési folyamat, annál több idő van a különböző megoldások értékelésére és későbbi újrakalibrálására. Néhány megfontolandó szempont:
- Hány megrendelést kell teljesíteni óránként?
- Szükség van valamilyen specializációra a folyamat során? Például: törékeny termékek, hűtést igénylő élelmiszerek, stb.
- A működés teljesen automatizált vagy hibrid megoldásban gondolkodjunk?
- Milyen megoldások illeszkedhetnek a tervéhez és a költségéhez?
- A raktárban jelenleg van megoldás a teljes belmagasság kihasználására a tárolás és a termelékenység maximalizálása érdekében?
4. Megalapozott döntés a megfelelő információ birtokában
Számtalan automatizálási megoldás érhető el a piacon, különböző kapacitással és előnnyel, de mind nagyjából hasonlóak. A legjobb választás az, ami a felmerülő problémát orvosolja. Hogy legyen idő ezen egyedi üzleti igények mélyebb megértésére, nem érdemes halogatni a robotizálást. Egy robotintegrátor bevonásával valóban gyárra, raktárra szabott megoldások közül választhatunk – figyelembe véve a büdzsét, a kapacitást és a befektetés jövőbeni megtérülését.
5. A munkaerőnek időre van szükségük az alkalmazkodáshoz
A változásmenedzsment gyakran a projekt sikerének kulcsa. Ahogy a vállalkozások az automatizálási megoldások bevezetésével átalakítják működésüket, platformjaikat, eszközeiket és eljárásaikat, létfontosságú annak figyelembe vétele, hogy az alkalmazottaknak időre van szükségük az új munkamódszerek kiismeréséhez. Mivel ők lesznek a megoldás mindennapi használói, fontos a képzésük, amit mi minden telepítést követően garantálunk.
6. A robotizálás is emberigényes
Míg a robotizált megoldások nem igényelnek nagy humán munkaerőt, továbbra is szükség van kezelőkre az irányításhoz és a teljesítmény méréséhez. A raktárvezetőknek egyre nehezebb olyan embert találni, akik értenek az automatizált megoldások különböző szintű menedzseléséhez, mivel ritka az ezzel a tudással rendelkező személyzet.
Az olyan új technológiák, mint a logisztikai automatizálás, érthető módon idegen sok munkatárs számára, viszont vannak olyan szakemberek, akik már tapasztaltak a területen. Őket kell elérni, amihez először el kell indulni a robotizálás útján.
Ne habozz! Automatizáld raktáradat most!
A különféle üzleti igényekhez testreszabható megoldásokat kínálunk 5 világszintű gyártóval együttműködve. Robotintegrátorként a rendelkezésre álló büdzséből a legjobb megoldást kínáljuk a vállalkozás számára – nem csak gyáróriásoknak.
Lépj kapcsolatba velünk még ma és 48 órán belül visszahívunk!