A DHL 5000 Locus robotot telepít több logisztikai központjába, ezzel lebonyolítva az eddigi legnagyobb AMR-bizniszt. Ebből a hírből indulva beszélgettünk Érczfalvi Andrással a Trend FM Monitor délután június 5-i adásában.
Hivatalos regionális partnerei vagyunk az amerikai Locus Robotics cégnek, amely már közel 10 éve van a piacon. Startupként indult, de ma már egyre több befektető helyezi ide bizalmát és pénzét. A cég fejlesztői eredetileg DHL-esek voltak, közelről ismerik a logisztikai központok és raktárak kihívásait, így ebből a szemszögből tudnak rá jól reagálni.
A DHL intralogisztikai elosztóközpontjaiba integrált 5000 Locus AMR-ral már 250 millió egységet szerzett meg az automatizációnak köszönhetően; 1 egység, 1 ládába helyezett terméket jelent.
A Locus terhet vesz le a komissiózóról
A kollaboratív AMR szimbiózisban dolgozik az operátorral. A robot nem váltja ki az emberi munkaerőt, hanem ott segít, ahol a legjobban tud. A legtöbb operátor napi 15-20 km-t tesz meg munkaideje alatt, ami hatalmas fizikai feladat. A Locus megoldásában a komissiózó operátor a polcnál berakja a terméket a robot ládájába, és innen a bot teszi meg az utat csomagoló területig.
A fejlett LiDAR szenzorokkal az AMR autonóm tájékozódik és közlekedik, tökéletes akadálykerüléssel navigálva. Nem pályához kötötten mozog; felismeri, hogy hova, melyik operátorhoz kell mennie, és azt is, hogy melyik terméket kell átvennie szállításra.
Mi az újszerű még a Locusban?
- Telepítésekor a területen semmilyen átalakítást nem kell végezni.
- Nem kell megvásárolni a robotokat, hanem azok bérbe vehetők 3 évre, havi bérleti díjjal.
- Fejlett szoftverrendszerének köszönhetően szinte pár perc az implementálása.
A beszélgetésben vezérigazgatónk hangsúlyozza azt is, hogy hazánk stratégiailag jó helyen van ahhoz, hogy logisztikai központtá váljon, és nem érdemes ezt elszalasztani azzal, hogy nem lépjük meg a robotizációt. Jelenleg a régió raktárainak 5%-ában van valamilyen automatizálási megoldás – ami nem feltétlenül robotizáció. Hatalmas tér van a fejlődésre, amit érdemes kihasználni.
A teljes beszélgetésben kitérnek arra is, hogyan tud jól együtt dolgozni a robot és az operátor, mi a jelenlegi helyzet a hazai és a nemzetközi automatizálási piacon, és mit nyújt még a Locus Robotics a raktár számára. Az adás meghallgatható alább.