biztonságos munkavégzés robot kollégával

A biztonságos munkavégzés megteremtése – robotokkal

Egyre inkább népszerűek az ipari robotok, hiszen képesek olyan veszélyes, nehéz és ismétlődő feladatok elvégzésére, amelyek az emberek számára unalmasnak, monotonok vagy épp kockázatosak. Mindemellett pedig segítenek megoldani egy igencsak jelentős problémát, mégpedig a munkaerőhiányt, ami rengeteg részpiacot sújt.

De hogyan lehet megteremteni a biztonságos környezetet? Mekkora terheket vesznek le a robotok az alkalmazottak válláról? Illetve hogyan lehet az adatokat is biztonságban tudni egy felhőalapú rendszerben?

Robotokkal, biztonságban

Amennyiben szeretnénk robotot implementálni a folyamatainkhoz, természetesen meg kell tennünk a megfelelő óvintézkedéseket, hogy elkerüljük az alkalmazottak sérülését. Az OSHA tanulmányaiból kiderült, hogy sok baleset az elégtelen programozásból, karbantartásból, az el nem végzett tesztelésből, a hanyag beállításból ered.

A biztonságos környezet csak úgy teremthető meg, ha többirányú megközelítést alkalmazunk. Egyrészt a személyzetet is megfelelően fel kell készíteni és ki kell képezni arra, hogyan lehet hatékonyan együtt dolgozni a robotokkal. Másrészt pedig fontos, hogy a robotokon mindig elvégezzük az előírásszerű karbantartást, valamint a kézikönyveknek megfelelő, helyes beállításokat, és az installálást.

Ám ez még nem minden, hiszen minden a jól átgondolt tervezéssel kezdődik.

Tervezés

A rendszert úgy kell megtervezni, hogy az a lehető leghatékonyabb és legbiztonságosabb legyen. Ehhez pedig fel kell mérni a lehetséges a kockázatokat és azonosítani a különböző veszélyforrásokat. Így már a tervezés során a minimálisra csökkenthető a jövőbeli, potenciális balesetek száma.

A kollégák képzése

Mindenkinek biztosítani kell a megfelelő képzést, aki akár csak közvetve is érintkezik a robotokkal. Ezt szakembereink meg is teszik, még s kész projekt átadása előtt.

Adatbiztonság

A felhőalapú működés és az 5G minden eddiginél hatékonyabb és gyorsabb működést eredményez. Ugyanakkor fontos szem előtt tartani az adatbiztonságot, hiszen egy gyengén működő rendszerben olyan érzékeny adatok (ügyféladatok, pénzügyi nyilvántartások satöbbi) kerülhetnek ki, amelyek illetéktelen kezekbe kerülve hatalmas veszélyt jelentenek a cég számára.

A végpontok titkosítása, a biztonságos magánhálózati hozzáférés, valamint a fejlett hitelesítési protokollok segítenek megvédeni ezeket az érzékeny adatokat.

Biztonsági funkciók tesztelése

Mindenekelőtt érdemes tisztában lenni azzal, hogy az eszközök rendelkeznek-e vészleállító gombbal, megfelelő védőburkolattal, stb. A teszteléskor mindenképpen ellenőrizni kell, hogy ezek a funkciók, valamint a programozási és egyéb vezérlési modulok működnek-e.

Karbantartás

A karbantartás szintén egy kritikus terület, rendszeres időszakonként ellenőrizni kell a robotot mind fizikailag, mind pedig szoftveresen. A törött, kopott alkatrészeket egyből cserélni kell, valamint a diagnosztika lefuttatása után jelzett hibákat is mielőbb javasolt orvosolni.

Ezekkel az óvintézkedésekkel mind a munkatársaink, mind pedig az adataink biztonságban lesznek, valamint a robotok is megbízható körülmények között tudnak működni.

Fejlett biztonsági funkciók és kobotok

A robotok hatalmas terhet vesznek le a dolgozók válláról – a szó szoros értelmében is, hiszen vannak olyan eszközök, amelyek több tonnát is képesek megemelni és több méteres magasságig „másznak fel”. Ráadásul az emberre veszélyes anyagokkal is biztonságosan tudnak dolgozni, így hatékonyan használhatóak például vegyi üzemekben.

Léteznek olyan kollaboratív robotok (röviden kobotok), amelyek működése leáll, amennyiben az ember belép a kollaboratív hatókörbe. Teljesen automatikusan képesek az emberek mellett dolgozni, haladás közben kikerülni őket, magas polcokról leemelni nehezebb tárgyakat, hihetetlen gyorsasággal kiválogatni adott paramétereknek megfelelő munkadarabokat.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a robotok nem azért vannak jelen a piacon, hogy elvegyék a humán dolgozótól a munkát. Sokkal inkább azért, hogy kielégítsék az egyre égetőbb munkaerőhiányt, illetve segítsék, hatékonyabbá  és biztonságosabbá tegyék a munkavégzést; például azzal, hogy a monoton, repetitív, veszélyes feladatot elvégzik az ember helyett.