AI és robotika tévhitek

Négy mítosz az AI és a robotika kapcsán – lerombolva

Az elmúlt években a robotika bevezetése alapjaiban alakította át a logisztikai iparágat, jelentősen javítva a folyamatok hatékonyságát és pontosságát. Az autonóm mobil robotok megjelenése, valamint az olyan technológiák, mint a mesterséges intelligencia alkalmazása az ágazatban igencsak elterjedtté vált. Habár a robotizálásnak és az AI-nak számos előnye van, még mindig több tévhit él az emberek fejében ezekkel kapcsolatban.

Kezdjük is a leginkább sokat hangoztatott állítással.

1. mítosz: az emberek elveszítik a munkájukat

Amikor az automatizálásról, illetve mesterséges intelligenciáról esik szó, a legtöbbet hangoztatott ellenérv, hogy el kell bocsátani a munkavállalókat. A robotizálás lényege azonban nem az, hogy a raktárakban dolgozó munkatársakat helyettesítsék, hanem az, hogy növeljék az elvégzett munka hatékonyságát.

Az automatizált raktárakban a munka unalmasabb, monotonabb és fizikailag nehezebb része a robotokra hárul. A kollégák pedig az olyan izgalmasabb és kreatívabb munkákra koncentrálhatnak, amellyel még hatékonyabbá tehetik a vállalkozást. Nem a munkahelyek megszűnése tehát a cél, hanem sokkal inkább a feladatok újraosztása, racionalizálása és optimalizálása. Ez pedig egy valódi win-win szituáció.

2. mítosz: hatalmas befektetés, emiatt kevesen engedhetik meg maguknak

Nagyon gyakran hangoztatott ellenérv az is, hogy a robotizálás hatalmas befektetéssel jár, ez azonban nem minden esetben igaz. A piacon számos megfizethető lehetőség van, ami a robotizálást az olyan kis- és középvállalkozások számára is elérhetővé teszik, akik egyébként nem rendelkeznek nagy tőkével.

Nagyon sok olyan, robotikával foglalkozó vállalat van, amely rugalmas előfizetéses modelleket kínál, így ki-ki megtalálhatja azt, ami a vállalkozása számára a leginkább megfelelő. Az előfizetéses robotikai modell már minimális beruházással lehetővé teszi azt, hogy hosszú távon profitábilissá tegye a vállalkozást, hiszen évekről csupán hónapokra csökkenti a megtérülési időt.

Így hosszú távon is lehet tervezni a költségekkel, ami a jelenlegi bizonytalan gazdasági időszakban biztos támpontot adhat a cégeknek. A Locus Robotics egyedi szolgáltatása, hogy a vállalatoknak lehetőségük van tőlük robotokat bérbe venni. Ellentétben a legtöbb gyártóval, akik a robotok vásárlását segítik finanszírozással, a Locus Robotics esetében a gépek a gyártó tulajdonában vannak, és azokat szolgáltatásként lehet használni, hasonlóan egy előfizetéses rendszerhez – ez a Robot as a Service, vagyis a RaaS megoldás.

Ez a fajta rugalmasság lehetővé teszi azt, hogy a vállalkozás fejleszteni tudja a raktári infrastruktúráját, miközben segíti a készletoptimalizálást is.

3. mítosz: túl hosszú a bevezetési időszak

A mítosszal ellentétben a bevezetési időszak nem kell, hogy hosszú legyen, sőt lépésről lépésre lehet haladni, részekre bontani az automatizálást. Azonban mindehhez elengedhetetlen az, hogy rugalmasan álljunk hozzá a fejlesztésekhez. A Locus Robotics például olyan rugalmas, skálázható és költséghatékony megoldást kínál, amely mindössze pár hét alatt integrálható a már meglévő raktári rendszerhez.

4. mítosz: pontatlan folyamatok

Végül, de nem utolsósorban szintén elterjedt mítosz az, hogy a robotok és az AI hajlamosak hibákat elkövetni, amik aztán zavart okoznak a cég logisztikai műveleteiben. A valóság ezzel szemben az, hogy a mesterséges intelligencia és a gépi tanulási technológiák fejlődésével a robotok nagy mennyiségű adatot tudnak gyűjteni és elemezni. Ezáltal a raktári folyamatokat a végletekig optimalizálni és pontosítani tudják.

Cégvezetőként pedig hozzáférhetünk olyan információkhoz, amellyel aztán tovább tudjuk növelni a cég hatékonyságát. Például az AI képes olyan elemzéseket, előrejelzéseket készíteni, amelyek segítségével optimalizálhatjuk a gyártási, ellátási láncot. Így például megállapíthatja, hogy mekkora készletre lesz szükségünk, így nem lesz elakadás a készletezésben.

A vállalat vezetőjeként érdemes tehát nyitott szemmel járni, hiszen a folyamatautomatizálás a raktárak termelékenységének javításával már most teljesen átalakította a logisztikai iparágat.

Az olyan eszközök, mint a mesterséges intelligencia vagy a robotok alkalmazása tehát versenyelőnyt jelent, és ki tudja, mit hoz még a jövő; hiszen most épp csak az AI forradalom küszöbén állunk.