raktári munkaerő jövője

A robotok nem veszik el az állásokat: a raktári munkaerő jövője

A Washington Post szerint az Egyesült Államokban tavaly a raktár- és szállítási ágazatban rekordszámú, 490 000 állást nyitottak meg. És ez a szám csak nőtt. Mégis, folyamatos narratíva, hogy a robotika és az automatizálás – beleértve az autonóm mobil robotokat (AMR) – negatívan hatnak a humán raktári munkaerőre, vagyis elveszik a munkahelyeket. Szükséges aggódniuk a dolgozóknak amiatt, hogy a robotok miatt elveszítik az állásukat?

Inkább meg kell érteni e félelmek okát és azt, milyen sok előnyt nyújthat az automatizálás a munkatársak számára.

A light-out-elmélet

Amikor robotokat vezetnek be a raktárba, az ott dolgozó munkatársak attól tarthatnak, hogy a robotok kiszorítják a munkahelyükről őket, és kialakul az úgynevezett „light-out gyár”. Ez egy teljesen automatizált, humán raktári munkaerő nélküli üzemet jelent, amely lekapcsolt lámpákkal (light-out) is zavartalanul üzemel.

A közelmúltban tartott MassRobotics panelen, „A munka jövője: Állások a robotika korában” című előadáson Ira Moskowitz, az Advanced Robotics for Manufacturing Institute (ARM) vezérigazgatója eloszlatta ezt a félelmet, egyúttal elismerte, hogy a narratíva létezik. Kijelentette, hogy az iparban eltöltött 30 éves munkája során még soha nem látott valakit robotokat telepíteni egy létesítménybe pusztán azért, hogy személyeket helyettesítsen. Ehelyett a robotok végzik a monoton vagy veszélyes feladatokat, az emberek pedig ettől eltérő, de továbbra is fontos tevékenységet végeznek.

Ugyanezen a panelen Julie Shah, az MIT Számítástechnikai és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának Interaktív Robotikai Csoportjának igazgatója kitért egy automatizálás küszöbén álló gyárral folytatott megbeszélésére. A beszélgetés során felmerült, hogy egy „light-out” gyár telepítése-e a cél. Egy munkatárs erre azt válaszolta, hogy ez nem fog megtörténni, mivel egy humán raktári munkaerő nélküli gyár nem haladó létesítmény. Shah – Moskowitz nyilatkozatához hasonlóan – kiemelte, hogy a robottechnika nem vesz el munkahelyeket. Helyette a robotok manuális, időigényes feladatok elvégzésének terhét veszik le a munkásokról, akiknek így nagyobb kapacitásuk lesz más munkák elvégzésére.

Ne féljünk a technológiától

A raktári munkatársak attól is tartanak, hogy nem tudnak majd együtt dolgozni az új technológiával. Tom Ryden, a MassRobotics ügyvezető igazgatója erre a robottechnológiáról és a traktorról alkotott hasonlattal válaszolt. Arra kérte a hallgatóságot, hogy gondoljanak egy évekkel ezelőtti traktorra. Két pedálja volt, akár egy autónak, és könnyű volt vezetni, ha tudtunk autót vezetni. Ma, ha beülünk egy traktorba, olyan műszerfal vár minket, amely teljesen különbözik egy autóétól. Képeznünk kell magunkat arra, hogy traktort is tudjunk vezetni. Ugyanez igaz a robotikára is – a dolgozókat ki kell képezni a technológia használatára.

Marty Walsh, az Egyesült Államok munkaügyi minisztere kijelentette: „Nem kell félnünk a technológiától”. Ehelyett arra kell összpontosítani, hogy az érettségiző fiatalok számára legyen út a robotikai megoldások megértéséhez, hogy ne féljenek a technológiától.

Míg a raktárakban vannak olyan robotmegoldások, amelyek mélyreható képzést igényelnek, vannak olyanok, amelyek nem. Cégünk szolgáltatásának része, hogy a telepítést követően képezzük a munkatársakat a robotok kezelésére, az együttműködésre.

A raktári munkaerő terhelhetősége

A raktári dolgozók számára rengeteg előnnyel jár a robotizálás. Amellett, hogy robotokkal dolgozni nem mindennapi élmény, az egyik legfontosabb előny az, hogy a munkavégzés kevésbé megerőltető. Mike Johnson, a Locus Robotics elnöke kiemelte, hogy a hagyományos raktárakban dolgozó munkatársaknak napi kb. 20 km-t kell gyalogolniuk. Amikor a létesítmény implementálja az AMR-t, például a Geek+ Goods-to-Person megoldását, a robotok teszik meg az utak nagy részét, miközben a munkatársak egy helyszínen maradnak. A raktári munkatársak szeretnek AMR-ekkel dolgozni. Az automatizált raktárban dolgozó már nem fáradtan, fájó lábbal tér haza.

Brian Lemerise, a Quiet Logistics vezérigazgatója elmondta, hogy raktári munkatársaik kollégáiknak tekintik a robotokat, és szeretnek velük együtt dolgozni. Lemerise kijelentette: „…a raktári munkatársaknak nem kell nehéz kocsikat, raklapemelőket vagy teli ládákat húzniuk. Ehelyett csak sétálnak robotról robotra, és elvégzik a feladataikat.”

Az autonóm megoldások növelik raktári munkatársak elégedettségét, ami előny a toborzásban és a megtartásban. Ugyanakkor drámaian (akár háromszorosára) növelheti a dolgozók termelékenységét, ami magasabb komissiózási arányt és csökkentett ciklusidőt eredményez.

Automatizált raktár, robotizált gyártási folyamat robotintegrátor közreműködésével, a létesítményre szabott egyedi megoldással. Kérd ingyenes konzultációnkat üzenetben!