A Harvard Business Review készített egy sor mélyreható videóinterjút raktári dolgozókkal és műszakvezetőkkel az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Spanyolországban és Kínában. Ennek kapcsán beszélgettünk a humán munkaerő és a robot munkatárs kapcsolatáról Érczfalvi Andrással a Trend FM Monitor délután július 4-i adásában.
Lesz munkám? Csökken a fizetésem? Kivel megyek kávézni, kivel fogok beszélgetni? Ezek a leggyakrabban felmerülő kérdések dolgozói oldalon, amikor robot kerül a raktárba. A Harvard Business Review kutatása ennél tovább megy: 34 raktári dolgozót és 33 munkavezetőt kérdeztek arról, hogy mi a véleményük a robotokkal való együttműködésről.
A válaszadók 60%-ban pozitívan értékelték a robotokkal való együttműködést, de vannak kérdések, aggályok. A kutatásról korábban mi is beszámoltunk.
Bizonytalanság az ismeretlen miatt
Gyakori aggodalom dolgozói oldalon, hogy a folyamatok biztonságosak lesznek-e, ha azt robot végzi? Illetve, hogy a munkavállaló biztonságban van-e a robotok mellett? A HBR kutatói a testi, fizikai biztonságról pozitív visszajelzéseket kaptak: a robotok gond nélkül átveszik a veszélyes, fizikailag megerőltető feladatokat. Szenzoraik pedig annyira fejlettek, hogy az ütközés veszélye minimálisra csökken.
Az aggodalmak jellemzően a bizonytalanságból származnak: a dolgozó nem tudja, mi következik, hogy kell a robottal együtt dolgozni, mi vár rá az új felállásban? Jogosak a felvetések, de ezek elébe lehet menni okos munkáltatói döntésekkel. A tulajdonosnak, vezetőnek nagy szerepe van abban, hogy az átállás gördülékeny legyen, mindenki magabiztosan teljesíthessen a pozíciójában. Megfelelő felkészítéssel, oktatással lehet támogatni az átállást – erre pedig ma már léteznek VR, AI alapú segédmegoldások is.
Mi teheti még gördülékenyebbé az átállást, és hogyan tudják a vezetők támogatni dolgozóikat a folyamatban? Kiderül az interjúból.
A teljes rádióbeszélgetés elérhető alább.