Milyen előnyökkel jár a mobil robotok használata a raktár logisztikában?

A raktári innováció nagyobb hatékonyságot biztosít a termelésben, jelentősen csökkenti a felesleges költségelemeket és ezáltal javítja a jövedelmezőséget. Ezenkívül a „raktárinnováció” és a „raktárautomatizálás” fogalmak közvetlen kapcsolatban állnak a mobil robotikával, mivel ennek a technológiának a fejlesztése kezdettől fogva a raktárak és gyárak logisztikai folyamatainak fejlesztéséhez kapcsolódik.

Bár használatuk gyorsan és széles körben terjed, még mindig vannak olyan lehetséges felhasználók, akik kíváncsiak a mobil robotok raktár-optimalizálásának valódi előnyeire. 

Íme a mobil robotika 15 kézzelfogható előnye, amelyek jelentősen javítják a raktár hatékonyságát:

1. Megnövelt hatékonyság: a mobil robotok képesek önállóan szállítani és manipulálni az árukészletet, ami jelentősen javíthatja a raktárak és az elosztó-központok napi működésének hatékonyságát.

2. Csökkentett munkaerőköltségek: a logisztikai automatizálás növelheti a jövedelmezőséget azáltal, hogy csökkenti a munkaerő-szükségletet és ezáltal a munkaerőköltségeket, illetve jelentős mértékben pótolja az egyre növekvő munkaerőhiányt.

3. Megnövelt pontosság: az AMR-ek pontosan és ismétlődően tudnak feladatokat végrehajtani, csökkentve a hibalehetőséget, ezáltal javítva a szolgáltatás minőségét és az ügyfélélményt.

4. Fokozott biztonság: Az AMR-ek összetett és veszélyes környezetben is működhetnek anélkül, hogy veszélyeztetnék a munkavállalók biztonságát.

5. Csökkentett mechanikai károsodás: a mobil robotok gondosan és precízen tudják kezelni a mozgatandó árukat, csökkentve azok károsodásának kockázatát.

6. Téroptimalizálás: képesek önállóan mozogni és hatékonyabban kihasználni a teret, ami javítja a raktár helykihasználását.

7. Fokozott rugalmasság: az AMR-ek egyik előnye, hogy könnyen alkalmazkodnak a különböző feladatokhoz és tárolási követelményekhez, ami javítja a működés rugalmasságát.

8. Csökkentett állásidő: megállás nélkül dolgozhatnak, csökkentve az inaktivitási időt.

9. Jobb szolgáltatásminőség: az AMR-ek a folyamatok felgyorsításával és a hibák csökkentésével javíthatják a szolgáltatás minőségét.

10. Megnövelt sebesség: gyorsan mozoghatnak a raktárban, és csökkentik a szállítási időt.

11. Megnövelt teherbírás: súlyos és terjedelmes rakományokat tudnak szállítani sérülésveszély nélkül.

12. Továbbfejlesztett nyomon követés és vezérlés: a mobil robotok felszereltek és felszerelhetőek további érzékelőkkel, nyomkövetési és vezérlési technológiával, hogy valós idejű, naprakész adatokat biztosítsanak.

13. Csökkentett károsanyag kibocsátás: A mobil robotok tisztább, környezetbarátabb alternatívát jelentenek a fosszilis tüzelésű szállító és anyagmozgató járművekkel szemben.

14. Megnövekedett termelékenység: A mobil robotokkal végzett logisztikai automatizálás javíthatja a raktár általános termelékenységét az állásidő csökkentésével és az erőforrások optimalizálásával.

15. Megnövekedett vevői elégedettség: A mobil robotokkal végzett logisztikai automatizálás a szállítási idők felgyorsításával, a termelési kapacitás növelésével, a hibák csökkentésével és a szolgáltatás minőségének javításával hat a vevői elégedettségre és ügyfélélményre.

Hogyan javítják a mobil robotok a raktár hatékonyságát? 

Az automatizált raktárkezelésre különféle rendszerek léteznek (válogatórendszerek, csomagolórendszerek, zárt tárolórendszerek stb.), de az anyagmozgatás automatizálásánál a leghatékonyabb megoldás az autonóm mobil manipuláció. A raktári anyagmozgatás automatizálása az egyik leggyakoribb és egyben legfontosabb végrehajtandó művelet a logisztikai környezetekben.

A közvélekedés ellenére a robotika vagy az autonóm mobil kezelés beépítése a raktárakban nem jelenti azt, hogy már nincs szükség emberi munkaerőre. A dolgozók továbbra is kulcsfontosságúak egy raktárban, gyárban vagy logisztikai üzemben kreatív kapacitásuk miatt, amely még messze felülmúlja a mobil robotokét.

Az ismétlődő, nehéz vagy veszélyes anyagmozgatási feladatok átruházhatóak egy AGV-re, amely kockázat, sérülés vagy fáradtság nélkül végzi el azokat, így lehetővé teszi az emberek számára, hogy értékesebb feladatokra fordítsák figyelmüket. Az emberek és a robotok együttműködése már a jelenlegi valóság az Ipar 4.0-ban, mivel egy operátor egy rövid kezdeti betanítás után képes lesz irányítani és kezelni egy mobil robotot a felhasználóbarát kezelőfelület segítségével.

Milyen előnyökkel jár a mobil robotok használata a raktár logisztikában?